Drönare och krisberedskap i fokus på temadag i Jämtland

På Optands flygfält utanför Östersund samlades aktörer från hela landet för att delta i en temadag om mobilitet, ledning och samband. Bakom initiativet står Länsstyrelsen Jämtlands län, som bjudit in myndigheter och organisationer för att utbyta erfarenheter och testa ny teknik inom civil beredskap.

Erik Wiberg, vd och medgrundare av Katla Aero 

Området, som vanligtvis används som Green Flyways testbädd och flygfält för flygklubbar, fylldes under dagen av representanter från samtliga länsstyrelser, Trafikverket, Försvarsmakten, Regionen och olika nätverksaktörer. Fokus låg på praktiska demonstrationer och samverkan mellan olika samhällsfunktioner.

Green Flyway och Länsstyrelsen testade drönare som tillfällig mobilmast

En av dagens mest uppmärksammade demonstration genomfördes inom ramen för Green Flyway-projektet av Katla Aero med en drönare som utvecklats för att lyfta tunga laster. Under dagen genomfördes ett test där drönaren användes för att skapa en tillfällig kommunikationsmast.

– I situationer där kommunikationssystem slås ut kan vi snabbt behöva ersätta eller komplettera infrastrukturen. Att kunna skapa en tillfällig mast med hjälp av en drönare ger både snabbhet och flexibilitet, säger Kalle Persson, utvecklare inom civil beredskap på Länsstyrelsen Jämtlands län.

Tekniken kan exempelvis användas vid höjd beredskap eller vid större störningar i telekommunikationer. Jämfört med att bygga en fysisk mast, som kan ta lång tid, kan en drönarlösning snabbt få upp utrustning på höjd.

Kalle Persson, utvecklare inom civil beredskap på Länsstyrelsen Jämtlands län.

Flera demonstrationer av beredskapssystem

Utöver drönartekniken demonstrerades även andra lösningar, såsom mobila ledningsplatser, kommunikationsvagnar och reservsystem för radiosamband. Frivilliga Flygkåren visade hur de kan bistå med flyginsatser, och Teracom presenterade ny teknik för robust kommunikation.

Parallellt med demonstrationerna genomfördes även övningar. Kommunikatörer från regioner och kommuner deltog i ett scenario där de fick arbeta under mer fältmässiga förhållanden i tältmiljö.

– Temadagen är ett viktigt steg i att stärka Sveriges civila beredskap genom samverkan, innovation och praktiska tester, säger Kalle Persson.

Text och bild: Green Flyway

Fakta Green Flyway Test Arena

Green Flyway erbjuder möjligheter att testa och utveckla produkter och tekniska lösningar för elflyg och drönare. Punkt-till-punkt-flygningar i gränsöverskridande luftrumskorridor mellan Trondheim – Røros – Östersund med få flygrörelser, glesa strukturer och utmanande arktiskt klimat.

Green Flyway Östersund har sin testbas på Optand flygfält. Här finns testfaciliteter för både drönare och elflyg.

  • Flygfält med få flygrörelser
  • Ett D-område/Geografiskt UAS-område avsett för BVLOS-flygningar, cirka 2 mil långt och med reservlandningsplatser-
  • Laddmöjligheter för elflyg och drönare med förnybar energi
  • UTM-system
  • Testkoordinatorer
  • Specifikutbildad drönarpilot
  • Övernattningsmöjligheter och möjligheter till matservering vissa årstider
  • Konferenslokaler
  • Hangarer

I Östersund i närområdet finns bland annat:

  • Teknikföretaget SAABs EMC-laboratorium
  • Vindtunnel hos Mittuniversitetet
  • 3D-printing hos AIM

Dela inlägget